Ako vyčistiť koberce a čalúnený nábytok?

S týmito trikmi budú opäť ako nové!

Nejaký ten koberec či aspoň koberček má doma väčšina z nás. Rovnako tak čalúnené sedačky a kreslá. Ako ich vyčistiť, aby boli opäť ako nové? Ak o svoje koberce  či sedačky nebudete správe starať, rýchlo sa zašpinia a stratia farbu. Práve tieto plochy totiž patria v domácnosti k tým najnamáhanejším. Poradíme vám, ako na to.

1. Pravidelne vysávajte

Najjednoduchším spôsobom ako koberce aj čalúnenie zbaviť prachu, nečistôt a roztočov je práve vysávanie. Vysávať by ste mali podľa potreby a vyťaženosti koberca aspoň raz či dvakrát týždenne. Pokiaľ ale je niekto z členov vašej domácnosti alergik, mali by ste vysávať častejšie a dôkladnejšie. Minimálne raz za rok by ste ale mali koberec vyčistiť dôkladne.

2. Škvrny čo najrýchlejšie odstráňte

Určite sa vám to už tiež stalo. Prevrhnutý pohárik s vínom, rozliata kola, fľak od bolonských špagiet ... Ak sa vám podarilo urobiť na koberci nejakú škvrnu, odstráňte ju čo možno najrýchlejšie. Eliminujete tak riziko, že koberec bude už navždy "zdobiť" spomienka na takú nehodu v podobe nevzhľadnej škvrny.

Ak ste niečo vyliali, odsajte tekutinu z koberca papierovou utierkou, ale neroztierajte škvrnu ešte ďalej a nezapracovávajte ju hlbšie do koberca. Čistite ju vždy od okraja smerom k stredu, aby ste ju neroztierali do okolia. Na bežné škvrny by mala stačiť teplá voda s trochou saponátu, na záludné škvrny existujú špeciálne čističe, alebo sa môžete inšpirovať niektorými domácimi radami. Pri rozliatych tekutinách najprv vysajte škvrnu savým papierom alebo textíliou.

3. Suché čistenie

Čistenie suchým prírodným granulátom má hneď niekoľko obrovských výhod. Môžete ho totiž použiť na takmer všetky bežné druhy kobercov, výnimku tvoria iba bavlnené koberce a typy s naozaj vysokým vlasom. A ďalej potom špeciálne koberce z kokosu, juty, morskej trávy, ryžovej slamy a papiera.

Na koberec nasypte špeciálny prášok, ktorý na seba naviaže mikroskopické čiastočky. Prášok nechajte určitú dobu pôsobiť a potom čistenú plochu bežným spôsobom vysajte. Prášok počas čistenia absorbuje organické aj anorganické nečistoty. Koberec potom príjemne vonia, vlhkosť v priestore sa nezvyšuje, nehrozí vznik plesní a výsledok čistenia možno okamžite skontrolovať.

Dobré je, že vo vlákne nezostanú žiadne chemické zvyšky, ktoré by mohli spôsobiť rýchle opakované znečistenie koberca.

čistý koberec 

Ďalšie výhody suchého čistenie kobercov:

Prírodný granulát je pH neutrálny a nepoškodzuje teda výrobnú protišpinovú úpravu vlákna. Zároveň nedochádza k žiadnemu chemickému vyparovaniu a ihneď po skončení čistenia je opäť pripravený na používanie.

Koberec môže byť čistený tak často, ako je potrebné a nie je nutné sa obávať poškodenia vlákna. Čistenie je možné v prípade potreby vykonať aj lokálne a plocha nemusí byť čistená ako celok. Prírodný granulát redukuje plesne, roztoče, zvieracie a prachové alergény v priemere o 80%.

4. Mokré čistenie

Ak máte vysávač vybavený funkciou mokrého čistenia, potom je celý proces pomerne jednoduchý. Ak nie, musíte sa do toho pustiť ručne s pomocou handričky, kefy a vody s prostriedkom na čistenie. S jeho množstvom to ale nepreháňajte, spoľahnite sa skôr na mechanické odstránenie špiny kefou. Nedostatočné odstránenie prostriedku z koberca totiž môže mať za následok následné rýchlejšie špinenie koberca, pretože prach a nečistoty budú zostávať na zvyškoch prostriedku.

Nevýhodou mokrého čistenia je, že koberec môže zostať navlhnutý ešte niekoľko hodín až jeden deň po dokončení čistenia. Počas tej doby sa neodporúča po ňom chodiť, alebo len minimálne a s čistou obuvou. Do vlhkého koberca sa totiž veľmi ľahko môžu zaniesť nečistoty z priľahlých priestorov. Preto doporučujeme aby ste to nechali na profesionálov a objednali si tepovaciu službu.

5. Čistenie parou

Ako už pomenovanie napovedá, princíp tkvie vo využívaní horúcej pary, ktorá dokáže efektívne rozpúšťať usadenú špinu aj bez použitia nadmerného množstva saponátu. Takéto čistenie je možné vykonávať pomocou špeciálneho prístroja, ktorý je schopný vytvárať paru. Tá je vstrekovaná do koberca pod vysokým tlakom spoločne s prípravkom na čistenie a následne z koberca povysávaná. Túto metódu si môžete tiež objednať od špecializovanej firmy, prípadne si prístroj na to určený zapožičať.

6. Nezabúdajte na čalúnenie

Jednofarebná pohovka doplnená geometrickým dezénom je originálna. Len pozor na výber doplnkov. Znečisteniu čalúneného nábytku len ťažko zabránite. Aj keď sa snažíte, na čalúnenie sa usadzuje prach, ktorý preniká hlboko do tkaniny. Zvláštne nebezpečenstvo hrozí v prípade, ak sa na čalúnenie dostane tekutina. Aj tá preniká do hlbších vrstiev a môže byť aj príčinou vzniku plesní. Nadmerná vrstva špiny na i v čalúnení je potom príčinou toho, že sa v látke usadzujú roztoče.

Väčšina z nás robí rovnakú chybu. Myslíme si totiž, že čo je čisté na oko, je čisté aj vnútri. Pravdou je, že ak čalúnenie čas do času vysajete, prachu sa zbavíte, avšak nie prachu usadeného v tkanine. Čalúnenie je tiež možné ošetrovať rôznymi chemickými prípravkami. Aj tie ale väčšinou ošetria len vrchnú časť. Existuje aj babská rada, ktorá tvrdí, že sa má čalúnenie umývať vodou s trochou octu. Ocot síce dezinfikuje, ale ani táto metóda nie je 100% spoľahlivá.

Ak teda chcete mať naozaj čisté čalúnenie, vyčistite ho aspoň raz za rok pomocou extraktora. Ide o špeciálny stroj, ktorý čistí prúdom vody. Vodu pod tlakom ženie von, takže preniká hlboko do tkaniny a následne ju aj so špinou nasáva späť. Do vody sa pridáva aj efektívny čistiaci prostriedok. Ten čistí a čalúnenia aj krásne prevonia.