Škvrny na koberci: Rady, ako sa ich zbaviť!

Čím svetlejší koberec doma máte, tým častejšie návšteva vyleje kávu a deťom spadne čokoládová zmrzlina. To je zákonitosť, s ktorou sa musíte zmieriť.

Ako takéto škvrny odstrániť?

Rozhodne s tým nečakajte až na chvíľu, kedy budete robiť veľké upratovanie. Urobte to čo najskôr. Na každú škvrnu platí niečo iné ...

Čierna káva, čierny čaj: Postriekajte miesto sódou, nechajte chvíľu pôsobiť a potom opláchnite. Nakoniec naneste suchý penový šampón na koberce a vyčistite. Opakujte podľa potreby.

Horčica, kečup: Postriekajte studenou vodou, do ktorej pridáte trochu tekutého pracieho prostriedku. Nechajte pôsobiť a vysajte vlhkou handrou.

Žuvačka: Pretrite ju kockou ľadu a potom stuhnutú zoškrabnite tupou stranou noža a zvyšky vyčistíte benzínom alebo metylalkoholom.

Blato: Nechajte zaschnúť a potom miesto vykefujte. Zvyšky vyčistíte metylalkoholom a roztokom tekutého pracieho prostriedku.

Čokoláda: Čerstvé škvrny od čokolády (a tiež kakaa) preplachujeme čistou vodou bez prídavku pracieho prostriedku. Staršie škvrny zmäkčíme najprv glycerínom, potom preperieme v saponátov kúpeli a dobre vyplákame. Syntetické látky najlepšie vyčistí voda s citrónovou šťavou.