Tepovanie sedačiek a čalúnenia

Ak máte doma malé dieťa či domáceho maznáčika, nie je u vás určite núdza o nehody, ktoré môžu výrazne poznamenať vašu sedačku alebo iný čalúnený nábytok. Aj bez detí a maznáčikov však môžu v domácnosti nastať situácie, ktoré zapríčiní nevzhľadné fľaky na čalúnenie. Ak už bohužiaľ dôjde k znečisteniu sedačky, kresla či čalúnené stoličky, musíte konať rýchlo, ale s rozumom. Domáce čistenie možno vykonať len s využitím kefky a vody s čistiacim prostriedkom, táto metóda však je stále viac vytláčaná špeciálnymi penami určenými na čistenie čalúneného nábytku. Tieto peny je možné zakúpiť v bežných drogériách a a ďalšie, prípadne je možné zakúpiť aj priamo u predajcov nábytku. Ak sa obávate domáceho čistenie, druhou možnosťou je čistenie čalúneného nábytku zveriť do rúk odborníkov zo špecializovanej firmy zaoberajúcej sa práve čistenie čalúnenia a sedačiek tieto spoločnosti potom môžu vykonať dva druhy čistenia:

upratovanie tepovanie

  1. Mokré čistenie, pri ktorom je na čistenie čalúneného nábytku využívaná voda s prímesou vhodné chemikálie; táto metóda je lacnejšie, je však potrebné sa obrátiť na kvalifikovanú firmu.
  2. Suché čistenie, ktoré prebieha bez účasti vody a s využitím špeciálnych chemikáliu čí suchých pien, je k nábytku šetrnejší, ale tiež je drahšie ako predchádzajúca metóda čistenia. Pokiaľ si ste už pri čistení čalúneného nábytku vedomí, že u vás tento nábytok bude vystavený väčšiemu riziku zašpinenia, je vhodné toto zohľadniť už pri výbere poťahovej látky a jej farby či vzoru - nevhodný je jednofarebný poťah vo svetlých tónoch, vhodnejšie sú látky vzorované. Vhodnou prevenciou je tiež voľba čalúneného nábytku so snímateľným poťahom, ktorý možno najlepšie prať v práčke (je však potrebné dodržiavať odporúčanú teplotu prania, aby nedošlo k poškodeniu poťahu).