Viete, ako si vybrať správny koberec?

Týchto 8 krokov vám pomôže

Dokážeme vďaka nemu interiér zútulniť, doladiť, funkčne vymedziť alebo ním zamaskovať nedostatky na podlahe. Že neviete, o čom je reč? Predsa o koberci.

Ak ste si už minimálne raz v živote kupovali k sebe domov celoplošný koberec alebo len behúň, iste viete, že rozhodnúť sa pre jeden konkrétny vám dalo poriadne zabrať. Na trhu je totiž záplava vzorov, farebných a materiálových kombinácií, veľkostí a tiež kvalitatívnych stupňov. Ako si teda vybrať? Máme pre vás návod.

Krok číslo 1
Uvedomte si, kde má byť koberec umiestnený, a teda, aké nároky má v rámci miestnosti spĺňať, zároveň, aká je frekventovanosť a zaťaženosť tohto priestoru.

Krok číslo 2
Koľko peňazí chcete do kúpy koberca investovať a ako dlho očakávate, že vám bude slúžiť?

Krok číslo 3
Máte doma malé deti alebo alergikov? Zvoľte koberce, ktoré je možné prášiť a prať v práčke. Vyhnite sa svetlým odtieňom a kobercom s dlhým vlasom. Ich údržba si totiž vyžaduje viac energie.

Krok číslo 4
Čo sa farby týka, je jasné, že na svetlom koberci sú smietky a fliačiky ihneď viditeľné, naopak, na kvetinovom alebo inak vzorovanom koberci sa opticky stratia.

Krok číslo 5
Potrebujete priestor kobercom spoji alebo oddeliť? Ak spojiť, použite rovnakú farbu a vzor, ak oddeliť, zvoľte farebné kontrasty a koberce dolaďte do farieb typických pre tú - ktorú miestnosť.

koberec nové zámky

koberec nové zámky

koberec nové zámky

Krok číslo 6
Koberec, či už malý alebo veľký, vždy vyberajte s ohľadom na dizajn miestnosti. Neprekombinujte ju vzormi a farbami. Iste, v dnešnej dobe sa aj pravidlá dizajnu a kombinovania vzorov a farieb značne posunuli, no ak už sa do toho pustíte, rozhodne s citom a aj istou dávkou opatrnosti.

Krok číslo 7
Ak máte možnosť, zoberte si z domu do predajne kobercov vzorky látok a poťahov zo stoličiek či sedacej súpravy, urobte to. Ľahšie sa vám bude ladiť a kombinovať.

Krok číslo 8
Je pravidlom, že tmavším kobercom miestnosť spájame a opticky ju držíme na zemi. V prípade svetlých celoplošných kobercov už pri kúpe myslite na svoje vychodené cestičky v rámci domácnosti, ktoré časom iste zbadáte na zmenenej farebnosti.